Mi a különbség a WordPress.com és a WordPress.org között?
A modern vállalkozói világban elengedhetetlenül fontos az online jelenlét, ezen belül pedig az, hogy legyen egy honlapod! Többféle megoldás közül választhatsz, azonban most a WordPress.org és a WordPress.com közötti különbség kerül bemutatásra.
Mi a különbség az .org és a .com között és mik ezek?
A WordPress eredetileg csak egy ingyenes blogfelületként funkcionált, ami tele volt reklámokkal. Később már össze lehetett hozni erre a felületre egy egyszerű honlapot is, majd a reklámmentesség eléréséhez és a wordpress végződés eltüntetéséhez fizetős verzió is terítékre került. Csak később hoztak létre olyan lehetőséget, hogy a WordPress motorjára építkezni lehessen, és sima blogfelület helyett akár reklámmentes honlapok, webáruházak is létrehozhatóak legyenek. A wordpress.com persze megmaradt ingyenes felületnek, viszont emellett létrejött a wordpress.org is, ami a szabadságot jelenti.
Kinek jó a wordpress.com?
Ez az ingyenes felület elsősorban azoknak ajánlott, akik szeretnék kipróbálni a blogolást, az egyszerűbb honlap felépítését, és a statisztikák követését. Gyakorlásra, bevezetésre remek, azonban vállalkozóknak nem ajánlott, ha bemutatkozni vagy eladni szeretnének a honlappal/bloggal.
Előnyei:
- Egyszerű, ingyenes használat és sablonok
- Létrehozhatsz blogot vagy honlapot is
- Az üzemeltetés, frissítések és biztonsági funkciók a WordPress feladata
- Nem kell domain és tárhely
- Beállíthatsz egy automatikus összekapcsolást a Facebookkal, ahová a megjelenő blogposztjaid automatikusan kikerülnek
- Láthatod a statisztikákat
Hátrányai a korlátozott funkciók:
- A sablon korlátozottan érhető el és nem lehet módosítani vagy egyedi sablont feltölteni
- Csak a megadott bővítményeket variálhatod. Például kitehetsz az oldaladra hírlevél boxot, de nem választhatod meg, hogy milyen hírlevél-szolgáltatóval szeretnéd kiküldeni a leveleket
- Ha nem tetszik a megjelenés, nem tudsz belenyúlni a kódokba
- Adomain neved az ingyenesség miatt tartalmazni fog egy .wordpress végződést, ami nem vet jó fényt egy vállalkozásra
A wordpress.com lehetőséget ad arra, hogy az ingyenes felületre megvegyél egy olyan csomagot, ahol szabadabban alakíthatod a felületed. Ez nagyjából havi 2500 forintért elérhető, azonban érdemes meggondolni inkább egy domain+tárhely megoldást, ami egy évre kb 8000 forinttól már elérhető. Ezzel viszont már a wordpress.org-ra lesz szükséged.
Mi a teendő ha vállalkozóként szeretnél honlapot?
Vállalkozóként sokkal jobb megítélésben lesz részed, ha van egy komoly honlapod. A minimum elvárás, hogy a honlap reklámmentes legyen, és saját domainnel rendelkezz. Ekkor jön jól a wordpress.org.
Mi az előnye?
- Létrehozható kis költségvetéssel is
- Lesz egy saját tárhelyed és domain neved
- Rengeteg ingyenes vagy fizetős sablon közül válogathatsz
- Rengeteg ingyenes vagy fizetős bővítményt telepíthetsz, melyek mind a weboldaladon elérhető funkciókat bővítik
- Ha valami nem tetszik és a sablon nem enged változtatni, akkor kódszinten is belenyúlhatsz
- Elérhetőek benne honlapszerkesztő bővítmények is. Ilyen például az Elementor vagy a Divi, melyekkel könnyebben és látványosabban építheted fel weblapod
- Reklámmentes és nincs wordpress végződés
- Olyan szabadon alakíthatod, amennyire csak szeretnéd: legyen ez egy blog, honlap vagy webáruház, illetve funkciókat és a megjelenést illetően is teljesen szabad kezet kapsz
Hátrányai:
- Venned kell egy domain nevet, ami nagyjából 2000 ft/év és egy tárhelyet attól függően, hogy milyen tartalmat szeretnél a honlapodra (pl videókurzusok nagyobb tárhelyet igényelnek), illetve mekkora látogatottsága lesz az oldaladnak. Ez is párezer ft/év.
- A wordpress.org rendszerét le kell töltened, majd feltölteni a tárhelyedre. Ez elsőre kicsit problémásnak tűnhet, de nem olyan bonyolult.
- Nem minden szuper bővítmény ingyenes. Ha online kurzusokat szeretnél fizetős rendszerben, akkor a Learndash erre a legjobb megoldás. Azonban ez a plugin (bővítmény) fizetős
- A felület karbantartása és a biztonság fenntartása a te feladatod
Ha tetszett ez a cikk, ne felejtsd el másokkal is megosztani!
Címkék
Kapcsolódó Cikkek
Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása
Legutóbbi bejegyzések
Kategóriák
- Design (8)
- Email marketing (1)
- Grafikai tervezés (11)
- Hasznos (46)
- Ingyen weboldal (1)
- Keresőoptimalizálás (7)
- Marketing (32)
- SEO (10)
- Social media (11)
- Tárhely (4)
- Uncategorized (1)
- Vállalkozás (13)
- Weblapkészítés (33)
- Webshop (11)
- WordPress (2)